Letošní rok je tak nějak se zimou ve skluzu, takže jsem ještě vyrazila na břečťan, abych vyrobila dávku macerátu, ze kterého potom vyrobím mléko "proti" celulitidě.
Recept
12,5 g zavadlých břečťanových listů na jemno pokrájených
33 ml vody
33 ml glycerínu
33 ml 96% lékárenského lihu
Břečťan nechám 24 hodin proschnout a poté všechny suroviny vložím do čisté sklenice, protřepu a nechám minimálně 10 dní (lépe 3 týdny) macerovat při pokojové teplotě, v temnu.
Hotový macerát je nutné přecedit přes jemné plátno nebo kávový filtr. Skladuje se v chladu a temnotě, kde vydrží do dalšího sběru břečťanu.
Macerát poté používám jako aktivní látku až do výše 10% z celkového obsahu konečného produktu.
Pokud by jste použili pouze vodu s glycerínem v poměru 1:1, mohli by jste hotový macerát použít v koncentraci až 50% hotového výrobku.
Macerát je vhodný jako aktivní kosmetická složka, může být
přidána do hotových komerčních neutrálních základů –
tělové mléko apod. Má vysoký obsah složek podporujících
krevní a lymfatický oběh. O dalších macerátech se můžete dozvědět z mé malé eknihy, o kaštanovém se dozvíte zde
Vlastnosti:
-
působí jako prevence a podpora pro „léčbu“ celulitidy
-
zpevňuje pokožku
-
uklidňuje podráždění
Použití:
-
pomerančová kůže
-
podrážděná pokožka
Rychlý
recept:
- můžete
s úspěchem přidat do tělových „hubnoucích“ mlék
v množství až 30%
- můžete přidat
do sprchových gelů v množství 10%
Břečťan natrhán :-) ... ale pro jistotu bych se ráda zeptala... když si chci vyrobit tělové mléko s břečťanem, udělám nejdřív mléko (olej+aloe+voda 1:1:1 +lecitin) a pak přidám břečťanový macerát (voda s glycerinem) až do 50% celkového objemu, nebo je lepší ubrat z mléka něco vody, aby výsledek nebyl moc řídký...
OdpovědětVymazatdíky předem za odpověď
Pavla
Pavlo a už jste tuto kombinaci zkoušela? Bez břečťanu? Lecitin je mrška a jako samostatný emulgátor většinou dělá potíže, protože se řadí mezi tzv. co-emulgátory, které nejsou zcela schopné udržet emulzi pohromadě. Jinak co se týká hydro glycerínového macerátu - vždycky se dopočítává do vodní složky a emulguje se, nedává se tedy "navíc". Navíc se do hotových produktů mohou dávat spíše ty hydro - glycerínovo - alkoholové, protože se jich dává podstatně méně (macerát je díky alkoholu silnější) a konečný vzorec Vám tedy nenabourají. Tyto se také přidávají až ke konci emulgace - tedy alespoň takhle to dělám já :)
Vymazattenhle druh macerátu se dopočítává do vodní fáze :), olejové zase do olejové fáze. Snad jsem to vysvětlila dobře, občas mi myšlenky přímo tryskají a prsty nestíhají psát :)
VymazatMichaelo, zatím jsem mléko nedělala, vystačila jsem si s krémy. Ale na Manipuře jsem našla Váš recept, který bych ráda vyzkoušela a zněl zhruba takhle :-). Takže hydr-glyc. dopočítám do vodní fáze. Děkuji za vysvětlení :-)
VymazatZkuste a uvidíte, někdy to se samotným lecitinem vyjde, někdy ne :)
VymazatJdu na to, ale ještě se chci zeptat - co se bude dít, dám li břečťanových listů více než 12,5 gramů, hádám, že čím více, tím lépe zde neplatí, je to tak? Díky moc!
OdpovědětVymazatOno jde o to, že každá tekutina má prostě nějakou absorpční hranici. Je to čistá fyzika. Něco jako nasycený roztok. Zvýšit obsah účinných látek pak jde jen postupným odpařením tekutiny.
Vymazat