Maliník známe určitě všichni díky jeho lahodným plodům, ale za zmínku stojí i jeho listy. Já jsem se včera vydala na jejich sběr, abych si je za prvé nasušila do čajové směsi a také proto, abych si z nich vyrobila hydrolát.
Maliník má zklidňující,
svíravé (adstringentní) a jemné protizánětlivé účinky. Je rovněž silným antioxidantem, proto své
uplatnění nalezne v produktech určených nejen pro podrážděnou a aknózní
pleť, ale i v produktech určených k prevenci proti nepříznivým vlivům
vnějšího okolí (působí proti volným radikálům). K velké škodě není zrovna
rozšířený hydrolát (květinová voda), který přispívá k mírnému stažení
velkých pórů a normalizaci činnosti mazových žláz. Pomáhá rovněž
k regeneraci kožních buněk a napomáhá k rozzáření mdlé pleti.
To je tedy důvod, proč jsem se prodírala skoro dvě hodiny mezi trny a šetrně otrhávala listy. Dokonce jsem se snížila k tomu, abych na sebe nastříkla chemický sajrajt proti klíšťatům, protože letos jich je u nás tolik, že na ně nezabírají žádné moje namíchané směsi:(
Pro vaši představu. Tohle je hromada stlačených listů maliníku, která váží 300 g. Listy před vložením do kolony pokrájím, aby se mi tam vešly.
Vše potřebné je nachystáno,sklenice s ledem do zásoby. Jinak chladící spirála je schovaný v nádobě vpravo, kterou jsem naplnila ledovou vodou a ledem.
Do spodní baňaté části dávám už vroucí vodu, aby jsem destilaci urychlila. Do tubusu nad ní vložíme listy.
Sestaveno a jedem :)
Teplota 100°C. Takže nesahat.
V mezičase klidně stihneme kafíčko a sestavení 3D puzzle se synem :)
Hotový hydrolát vytéká do připravené nádoby. Doporučuji jej prohnat přes kávový filtr. I když totiž spirálu před i po destilaci prolívám vroucí vodou, usadí se tam trocha prachu, který mi potom filtr krásně zachytí. Aby byl hydrolát kvalitní, použijeme na 300 ml právě oněch 300 g čerstvých listů. Pak to má ty správné grády :)
Hotový hydrolát skladujeme v lednici, kde nám při dodržení všech hygienických podmínek vydrží až jeden rok. Já ho ale vždycky spotřebuji dřív. A jeden jednoduchý receptík pro inspiraci.
Jemná micelární voda
Pro výrobu micelární vody budeme potřebovat 92 ml hydrolátu nebo 10 ml
HG extraktu + 82 ml minerální či kojenecké aj. vody. Přidáme 3,5 ml
sulfátovaného ricinového oleje, 3 ml coco silliconu, pár zrníček kyseliny
citronové a 20 kapek cosgardu nebo jiného konzervantu. Veškeré suroviny
smícháme a naplníme do 100 ml, lihem vydezinfikované lahvičky. Micelární vodu
používáme ke každodennímu dočištění pleti. Voda je vhodná jak pro prozáření
mdlé pokožky, tak pro problematickou pokožku.
Dobrý den, dříve jsem narazila na Váš příspěvek s destilováním řebříčku, kde Vám vznikl i éterický olej. Zajímalo by mě, jestli vznikl i z maliníku? A jak ten olej oddělíte od květinové vody? Díky moc :). Jitka
OdpovědětVymazatnene, z maliníku ne. A neodděluji. To bych musela mít velkou destilační kolonu, alespoň pro 10 kg rostlinného materiálu, pak by se to vyplatilo ho oddělovat. A k separování se používá nádoba se spodním kohoutem, ke dnu zúžená, skleněná. Pro mé potřeby mi v hydrolátu těch pár kapek vůbec nevadí, naopak :)
VymazatDěkuji za odpověď. Přemýšlela jsem o výrobě vlastního EO z levandule, ale to by jí muselo být asi opravdu hoooodně a už moc "spešl" přístroj :).
Vymazat