čtvrtek 30. března 2017

Zklidňující pleťový balzám

Tenhle balzám poněkud atypického složení je vhodný na zklidnění podrážděné či jemně poškozené pokožky. Obsahuje totiž panthenol a allantoin. Pozor, allantoin se v balzámu disperguje, proto může balzám po nanesení v první chvíli jako-by drhnout.

Výjimečně ilustrační foto. Zjistila jsem, že jsem si fotku vymazala :(

Jarní procházka - bylinky, které lze najít a využít v kosmetice

Předloňský článek, ale proč nezvýraznit něco vlastně aktuálního :) 

Dnešní den byl tak trochu ve znamení lenošení, alespoň co se dopoledne týká. Dovolila jsem si využít mimořádně prodlouženého víkendu a dopoledne se jen tak povalovat na gauči. Nehorázný luxus, to mi můžete věřit. Po obídku jsem však se synkem a naším nevychovaným psím puberťákem vyrazila na dlouhou procházku kolem Labe, tak jsem se rovnou vyzbrojila foťákem, abych takříkajíc "zabila dvě mouchy jednou ranou". Fotila jsem bylinky, které běžně rostou kolem nás, a které se dají využít do kosmetiky. Bylinek je samozřejmě daleko více, takže se dočkáte pokračování, jak mi to jen čas dovolí. Takže vzhůru do přírody.

Sedmikráska obecná - chudobka

Sedmikrásku snad není ani třeba nějak představovat. Kdo by neznal její něžné kvítky, které kvetou od jara do podzimu. Jako bylinka je často využívána do bylinkových čajových směsí na záněty močového měchýře a ledvin, doporučuje se  i proti migréně, k čištění krve a při zánětu pohrudnice.
Zevně se používá jako kloktadlo, k omývání a obkladům při kožních onemocnění.  Olejový macerát se používá pro zmírnění otoků, modřin a pro zpevnění tkání, obnovuje tak pevnost pokožky, pomáhá optimalizovat krevní oběh a zklidňuje zánětlivá ložiska. Macerát je  vhodný použít v olejové fázi k výrobě zpevňujících krémů na dekolt a poprsí.



Smetánka lékařská - pampeliška


Tak tady bych se opakovala, proto vás rovnou odkážu na příspěvek věnovaný právě jen pampelišce. Je v něm uvedeno vše podstatné. 
Na blogu najdete i recept na tuhý tělový krém z pampeliškového macerátu a z vlastní zkušenosti mohu říct, že je opravdu výborný :)

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva je vytrvalá bylina, z jejíhož plazivého a bohatě větveného oddenku vyrůstá větší počet dutých čtyřhranných lodyh. Vstřícné řapíkaté listy s kopinatými palisty jsou stejně jako lodyha pokryty četnými žahavými a krycími štětinatými chlupy, silně zpevněnými minerálními látkami. Nejlépe je trhat jen vrcholové části a samozřejmě ještě před tím, než začne kvést.
Kopřiva se nejčastěji používá ve vlasové kosmetice. Není snad nikdo, kdo by neznal kopřivový šampon.  Díky poměrně vysokému obsahu oxidu křemičitého ale velmi dobře působí i na pleť. Kopřiva se nejčastěji používá k oplachům vlasů po umytí, protože mineralizuje vlasové vlákno. Velice dobře působí proti lupům a pomáhá v boji proti předčasnému vypadávání. Co se týká pleťové pokožky, tak tu rovněž mineralizuje a díky tomu vlastně i zpevňuje. Může se použít jak do krémů, tak do bylinkových tonik a v práškové formě i na masky.

Jitrocel kopinatý


Vytrvalá, 10–30 cm vysoká bylina s krátkým oddenkem a zpravidla několika přízemními růžicemi listů. Listová čepel je úzce kopinatá, odtud jeho název kopinatý, úzce eliptická až obkopinatá, celokrajná, na bázi zúžená do řapíku. Stvoly jsou přímé až obloukovitě prohnuté. Květy v hustých, válcovitých až kulovitých poměrně malých klasech. Jitrocel můžeme najít  v podstatě úplně všude. 
Jitrocel je znám hlavně pro své léčivé schopnosti. Velmi známý a hlavně mezi dětmi oblíbený je jitrocelový sirup na kašel. Zevně je pak výborný k hojení ran a díky vzájemnému poměru tříslovin, slizu a glykosidu aukubinu velice dobře čistí uhrovitou pleť. Z jitrocele si můžeme vyrobit macerát (postup je pro všechny bylinky stejný, lze použít jako macerační činidlo jen směs vody a glycerínu 1:1 - pochopíte když si prostuduje odkaz na macerát), nebo klasickou infuzi (čaj), který využijete do pleťových krémů, tonik nebo hojivých mastí (pak použijte olejový macerát, popřípadě odpařenou tinkturu).

Ostružiník křovitý

V kosmetice přehlížená rostlina, což je docela škoda. Ostružiny známe především jako výborné lesní ovoce. Ostružina je vytrvalý, popínavý keř, který má "větvičky" dvojího druhu: dřevnaté a nekvetoucí, které jsou buď skoro vzpřímené, obloukovitě sehnuté nebo poléhavé, a "větvičky" bylinné, které vyrůstají z dřevnatých prýtů a jsou květonosné a plodné. Větvičky jsou zpravidla posety drobnými ostny, které jsou zahnuté, díky čemuž znesnadňují pohyb v ostružiní. Listy jsou řapíkaté, střídavé, 3 – 5 četné, na rubu běloplstnaté a na líci krátce chlupaté. Lístky jsou vejčité, na okraji nestejnoměrně pilovité a na řapíku také ostnité a se sbírají před květem. Zevně se používají k omývání kožních zánětů a vyrážek, vnitřně mimo jiné čistí krev. Listy tedy využijeme do krémů či mastí pro pokožku postiženou různými kožními vyrážkami. Nejlépe je v tomto případě použít olejový macerát, který dále zpracujeme. 

Bříza bělokorá

Krásný štíhlý strom dorůstající do výšky cca 20 metrů. Má bílou kůru, která je příčně popraskaná a odlupuje se v příčných proužcích. Mladé větve jsou hnědé, pokryté lepkavými bradavičkami. Bříza bělokorá obsahuje flavonové glykosidy, silice, pryskyřice, třísloviny, vitamín C, karoteny, organické kyseliny, saponiny, minerální látky, betulalbin, olej, cukr a fytoncidy.
Březové listí a kůra čistí a dezinfikuje vlasovou pokožku, zabraňuje tvorbě lupů, snižuje mastnotu vlasů a zároveň podporuje růst vlasů, jejich pružnost a lesk (na oplachování vlasů). Pomáhá v koupelích při revmatických kloubních bolestech. Pro kosmetické účely se z listů připravují léčivé a dezinfekční koupele, které čistí pleť, uvolňují póry a podporují regenerační schopnost kůže. Doma si můžeme připravit opět různé druhy macerátů a infuzi, které můžeme zakomponovat do šamponů, vlasových masek, pleťových tonik apod. 

Určitě se podívejte do záložky Bylinkové, kde najdete řadu receptů s bylinkami. Bylinky v receptech můžete podle potřeby obměňovat podle vlastních potřeb. 

A že je u nás krásně :)


Zdroje informací:

Dionýz Dugas - Bylinkový receptář
B. Hlava, F. Starý, F. Pospíšil - Rostliny v kosmetice
F. von Au - Domácí recepty proti nemocem

neděle 26. března 2017

Luxusní růžové hydratační čistící tonikum

Nevím, jak to máte vy, ale já se poslední dobou dost ráda rozmazluji. Ne, že bych o sebe před časem nepečovala, ale prostě nyní používám podle mého názoru luxusnější výrobky. Samozřejmě z vlastní dílničky :).
Toto pleťové čistící tonikum je toho důkazem, protože ani neobsahuje vodu, jen samé dobroty.No posoudit to můžete konec konců sami.


sobota 25. března 2017

Fialkovo sedmikráskový zkrášlující olej

Jupí, je tu jaro, se vší parádou. Taky jste natěšení? Já strašně, protože jaro miluju. A po letošní zimě jsem se na něj obzvlášť těšila. Tentokrát sdílím pro inspiraci velmi jednoduchý návod na skvělý zkrášlující olej, který si budete moci vyrobit doslova všichni. Tedy pokud jako  já rádi brouzdáte přírodou a víte, kde kvetou fialky a sedmikrásky. Tak šup šup, navlíknout tenisky a hurá ven ☺.


Foto je ilustrační, macerovat budu teprve i já :)

neděle 19. března 2017

Trendy báze na minerální makeup + jeden odstín

Ptáte se proč trendy? Protože je v kurzu přirozeně zářivá pokožka ☺.Evidentně jsem se dala na vlnu Inpired by... Jak jinak si vysvětlit, že mám pro vás bázi na makeup, který bude vhodný pro téměř všechny typy pleti (s výjimkou mastné a aknózní). Inspiraci jsem našla u PHB (Loose Mineral Foundation). Je atypicky opalizující, čehož jsem se zpočátku strašně bála, protože jsem zvyklá spíš na matné verze. Jsem ale děvče odvážné, proto jsem originál vyzkoušela a víte co? Opravdu mě nadchl. Moje verze je tak na 98%? Ta dvě chybějící jsou způsobena 100% jinou velikostí částic jedné suroviny - Nitridu Boru, který je vyráběn minimálně v 5 velikostech a do sypkých makeupů se používá jiná velikost, než kterou mám k dispozici ☺. 

čtvrtek 16. března 2017

Morning body hydraspray

Hydraspray, to zní dost zajímavě... Když mně se to ale fakt líbí, tak mi snad jazykovědci odpustí. Tenhle sprej je vlastně tak trochu z nouze ctnost. To, jak jsem docela v poslední době pohubla, se bohužel podepsalo na mé pokožce, která začala vypadat, no trochu jako pergamen. No jasně, když pod ní  není pomalu už ani gram tuku. Začala jsem sice víc pít, podotýkám vodu přátelé, vodu, ale nic, prostě jsem začala připomínat indiánskou babičku. Ještě že takhle nevypadám v obličeji... Nebudu si stěžovat, jak vypadám, protože na druhou stranu mám docela výběr v oblečení, protože velikost 32/34 se zase až tak neprodává a zůstává v obchodech na ramínkách dlouho☺. Suma sumárum, aby se moje pokožka dostala do kondice, bylo třeba jí doslova nadopovat hydratačními složkami. A protože jsem byla trochu líná, vyrobila jsem si dvousložkový produkt a rovnou ve dvojnásobném množství.

sobota 11. března 2017

Tekutý rozjasňovač

Tak dneska jsem se překonala, třetí výtvor v řadě.To máte tak, když se vám po se hodně dlouhé době dostane do ruky High Balm od  Benefitu, kouknete na složení, omdlíte, a pak zatoužíte po vlastní verzi, protože jinak je High Balm prostě dekorativní klasika. Výsledek můžete samozřejmě porovnat sami, ale já jsem sama za sebe spokojená. Navíc jsem využila balení, které jsem objevila ve starých zásobách. Pokud ale vyrobíte dvojnásobné množství, můžete použít lahvičku s pumpičkou.

Krém na ruce - extra výživný

Není to tak dlouho, co se ve skupině Přírodní kosmetika na Fcb řešil výživný krém na opravdu suché ruce. I když to možná nevypadá, tak bedlivě sleduji, co se ve skupině děje, takže sdílím další receptík, který doufám někomu pomůže ☺.


Rozjasňovač

Frčí rozjasňovače ☺. Dobrou zprávou je, že si je můžeme vyrobit doma, rychle, levně, v barvách, které nám sluší. Jenom je třeba, aby jsme to potom nepřehnali s nanášením. Můžeme také volit intenzitu lesku. Pozor by si  měly dát hlavně majitelky pleti s rozšířenými póry, ve kterých se mrška rozjasňovač rád usazuje.

Rozjasňovač byl měl být pro denní složení lesklý, nikoliv třpytivý (to si nechme na večer, kdy je třeba oslňovat okolí :)). Pokud nevíme, jak má být podbarvený (do růžova, bronzova, zlata), pak je nejlepší volbou béžový podtón, do kterého jsem se pustila i já. Přeci jen mi není dvacet, proto růžovou už moc nemohu, to si nechám k nějakým letním šatičkám, až budu chtít působit lehce infantilně a do bonzova nemohu, pač jsem bledule.


sobota 4. března 2017

Nehtový olejíček

Pokud máte občas problém s tím, že se vám třepí a lámou nehty, pak by vám mohl přijít vhod tento olejíček. Samozřejmě nemůžete čekat zázraky po jednom použití, ale při pravidelné péči lze navrátit nehtům pružnost a sílu. Pamatujte, že nehty trpí hlavně častým odlakováváním, proto je třeba se snažit vybírat pokud možno ty nejméně drastické odlakovače. Od věci není ani používat podkladový lak. No a po odlakování je dobré nehty omýt vlažnou vodou s jemným mýdlem, osušit a ihned nanést olejíček k nehtovému lůžku, jemně promasírovat a nechat pěkně vstřebat. Pokud necháte nehtíky alespoň jeden den odpočinout, pak vám jistě poděkují :).
Fotečka je ze zahrady, kde mi (vlastně na záhonku Jakuba) pěkně prokvétají loňské primulky, které jsme z květináčů zasadili ven. Letos už u záhonku čekají další dvě.